|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
||
|
Halloween je svátek, který se slaví 31. října, většinou dětmi, které se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu nebo Vám něco provedu) a „koledují“ sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu aj. V Česku se Halloween moc neslaví.
Původní název byl Hallowe'en zkratka z anglického All-hallow-even (Doslova: Předvečer/Vigilie Všech svatých / první nešpory), Halloween vychází z původně pohanského (keltského) svátku Samhain - pohanský nový rok (konec pohanského léta). Uživá se také název předvečer svátku Všech svatých. Pravděpodobně má i návaznost na křesťanský svátek Všech svatých.
.
Už v září se uklidňuje letní rozjařenost, život opět vjíždí do vyjetých kolejí. Je zde vidina večera (tedy zimy), ale stále je před námi ještě mnoho práce.
Až v říjnu nastává období sklízení plodů našich dlouhodobých snah. Zároveň se v této podzimní době úspěšně zakládá na nové dlouhodobé plány, které ponesou výsledek na jaře. Vidíte tu podobnost s přírodou, se zahradou? Sklízíme plody, sázíme cibulky pro jarní radost…
Již dlouho v tuto dobu cítíte potřebu nějaké očisty?
Směle do ní právě teď. Proberme skříně, oblečení, spíže, komory. Vyházejme staré oblečení, papírové krabice, suvenýry na které se věčně práší, nevkusné jeleny, prostě vše, z čeho máte pocit, že nás nepříjemně svazuje. Minulost bude v koši – a vy se budete cítit svobodně!
No a kupme si něco nového na sebe či do bytu. Cokoliv nás nyní osloví, to nás bude doprovázet pozitivní silou celou zimu.
Stejnou inventuru proveďme i ve svých myšlenkách a plánech do budoucna. Vše pak najednou uvidíme mnohem jasněji. Rozhodující je konec znamení Vah (22.10.), které přeje rozvahám všeho druhu, je velká šance, že poté se dostaví osvobozující rozřešení našich myšlenek.
Navíc je zde ještě symbolika „dušiček“, která představuje kromě života a smrti i minulost za námi, budoucnost před námi. Naše vlastní strachy a obavy mohou v tuto dobu vyplout na povrch. Postavme se jim, silní jsme na to v tuto roční dobu dost.
Očistěme i svoje tělo, uvařme si kopřivový čaj z jarních kopřiv, přemýšlejme o jídelníčku. Odlehčíme i tělu a tím snáze najdeme cestu sami k sobě.
Listopad je pak měsícem, kdy sklízíme plody naší snahy o lepší já. Často nám řešení padá do klína zdánlivě zadarmo.
Stejně jako příroda upadá k zimnímu spánku, i my se začínáme stahovat do svého nitra, podobně jako stromy svoji sílu stahují do kořenů a kmenů. Můžeme se procházet tichou mrazivou přírodou a s prvním sněhem přemýšlet o našich mezilidských vztazích. Kde jsou chyby? Je čas je napravit…
Často v tomto předadventním čase přichází rozhodnutí založit rodinu. Jsme blíž své duši, jsme blíž svému nitru, svému srdci…
Vracíme se zmrzlí na kost zvenku a doma je tak krásně. Teplo, útulno... I v naší duši je krásně, naslouchejme sami sobě, zpomalme. Přemýšlejme o budoucnosti. Není taková inventura tím nejlepším před blížícími se vánočními svátky?
Přepadá vás zájem o duchovno? Zajděte v listopadu do knihovny a začtěte se do témat o duši a duchu - tyto knihy vás budou nyní víc než kdy jindy oslovovat a promlouvat k vám.
Tak nepropásněte chladný podvečer roku a zamyslete se….. bude to k užitku.
Je vnímána na špičce jazyka.V závislosti na koncentraci cukrového roztoku může být tento pocit vnímán na vnitřní straně rtů.
Látky přispívající ke sladkosti a tělu vína jsou: - cukry které vznikají v hroznech : hexóza, glukóza, fruktóza, pentóza, arabinóza, xylóza - alkoholy vznikající při fermentaci vína: monol, ethanol, polyol, glycerol, butylén, glykol, inositol Cukry mají rozdílný stupeň sladkosti. Na stupnici sladkosti má sacharóza hodnotu 100 a další cukry a sladidla následující hodnoty: sacharin 500, fruktóza 170, invertní cukr, med 130, glukóza čistá 70, glukóza krystalická 50, maltóza 30, sorbit 30, galaktóza 30, laktóza 15. Pozorný pozorovatel zaznamená, že sliny se při přijímání sladké potravy stávají hustší.
Kyselá chuť
Vnímání kyselé chuti se projevuje mravenčením po stranách jazyka a ve tvářích.Z hroznů pochází kyselina vinná, kyselina jablečná a kyselina citrónová. Při fermentaci se vytváří: kyselina jantarová, kyselina mléčná, kyselina octová.Dobře vycvičený degustátor může jednoduše rozeznat pět stupňů kyselé chuti v roztoku. Víno je kyselý nápoj, jako všechny sloučeniny, které uvolňují protony. Když pijete víno jeho kyselost je závislá na množství protonů v něm přítom-ných.Destilovaná voda má pH 7,0 ( je neutrální), pH vína může být v rozsahu od 3,3 ( dost kyselé) po 3,8 ( méně kyselé). Pro zajímavost pH citrónové šťávy je kolem 2,0 Sliny jsou při přijímání kyselé potravy tekutější. Když je víno příliš kyselé může být nepříjemně agresivní.Jestliže má nedostatek kyselin stává se nestálým, plochým a dokonce mazlavým v chuti.
Hořká chuť
Chinin je nejlepším příkladem hořké chuti, která je vnímána na zadní části jazyka.
Degustátoři s dobrou citlivostí na tuto chuť poznají koncentraci chininu i pod 1 mg/l.Ve většině případů je hořká chuť vnímána jako nepříjemná, pokud není doprovázena jinou chutí. Poměrně dlouho také přetrvává.
Na chemické úrovni mnoho součásti vína může být hodnoceno jako hořké. Jsou to fenolické sloučeniny, které se podílejí také na barvě vína ( pigmenty), taniny ( polyfenoly) a catechin.
Tyto sloučeniny hrají významnou roli ve vývoji vzhledu vína - intenzita a odstín barvy.
V ústech reagují se slinami a vyvolávají u červených vín pocit svíravosti.
Slaná chuť
Každý z nás má vlastní hladinu citlivosti na slanou chuť. Je vnímána v přední třetině jazyka.
V nízkých koncentracích je složité rozeznat slanou chuť od sladké. Vycvičený degustátor již může rozeznat koncentraci soli kolem 0,5 g/l. Ve víně jsou obsaženy pouze stopy soli.
Soli minerálních kyselin a některé organické kyseliny jsou rozpustné ve víně. Jsou to chloridy a sulfáty magnézia, vápníku a sodíku, které přispívají ke svěžesti vína. Další minerální sloučeniny jako fluór, křemík, jód, bróm, bór a mangan nejsou během ochutnávání rozeznatelné, ale účastní se biochemických reakcí a vyrovnávají dojem chuti vína.