Veselé léto!

Veselé léto!

Nikdy není pozdě!
Krásné léto !

Krásné léto !

Maliník je naší nejstarší ovocnou rostlinou, je rozšířen v mírném a subarktickém pásmu severní polokoule. Maliny mají sladkou, osobitou chuť a jsou skvělé na zavařeniny, dezerty, zmrzliny a samozřejmě i jen tak. Tyto peckovičky pomáhají při zrakové únavě, šerosleposti a očních onemocnění. Také pomáhají při krvácení nosu a dásní, snižují horečky.  Maliny rovněž mírní obtíže ledvin a močového měchýře a ženám pomáhá při silném krvácení během menstruace.
meruňky.jpg
Obyvatelé pohoří Karákoram v Pákístánu se dožívají v průměru o deset let více než Středoevropané. Vysvětluje se to jejich vysokou spotřebou meruňěk. Základem potěšitelného omlazovacího efektu je mimořádně vysoký podíl karotenu, prekurzoru vitaminu A, posilujícího tělesnou imunitu. Působí zde obzvláště vysoká koncentrace rostlinných barviv, které se ukládají ve slupce a dužině meruňky během zrání.

Všechny v ČR pěstované odrůdy vznikly z měruňky obecné, jako kulturní rostlina byla meruňka známa již v r.2000 před n.l. v Číně. Pro meruňky jsou nejvhodnější podmínky tam, kde je dostatek tepla, u nás jsou proto často ohrožovány počasím - předčasný květ nebo pozdní jarní mrazíky poškodí značnou část úrody.

Tři meruňky obsahují karoteny v množství, jež pokryje denní spotřebu člověka. Kromě toho meruňky obsahují niacin, kyselinu listovou, pantotenovou a vitamín C. Chutné sametové plody obsahují relativně malé množství vody, za svůj žlutohnědý vzhled vděčí karotenům.

K léčivým účinkům meruňěk patří málo známá informace, že meruňky pozitivně působí na sliznici plic kuřáků. Dále zpomalují proces stárnutí a omlazují. Zlepšují náladu a pomáhají při únavě a nesoustředěnosti. Také vyzbrojují buňky proti jedům narušujícím imunitu a proti volným radikálům. Posilují sliznice, kůži, vlasy, nehty. Podporují tvorbu buněk a zlepšují krevní obraz. Pomáhají při suchosti sliznic v krku a nosohltanu a zmírňují astmatické potíže.

Čertsvé meruňky nakupujeme v sezoně od června do srpna, kdy se prodává jako tuzemské ovoce. Vybíráme pevnější ovoce. Kompotované měruňky jsou chudé na vitamíny. Sušené meruňky jsou ideální svačinou, doporučuji nesířené, jež lze koupit v obchodech se zdravou výživou a koutcích zdravé výživy v supermarketech.
Třešně.jpg
Třešně je většinou kruhového tvaru, který je tvořen dvěmi nesourodými částmi. Na jedné straně jsou spojeny, čímž vzniká slabá rýha a ve spodní části ostrý výběžek. Dužnina je tvořena více než 80 % vody, dále ovocnými cukry a je bohatým zdrojem jak minerálů tak i vitamínů. Tmavší druhy třešní obsahují bohaté zdroje hořčíku, železa, jódu, fosforu, zinku, vápníku, draslíku a křemíku. Z vitamínu obsahují ve významné míře vitamín A či betakaroten, vitamín P, vitamín C, vitamín E, vitamín B.
Jahody.jpg
Jahody obsahují z 87 % vodu. Jsou bohatým zdrojem vitamínů A, B, C, E a minerálních látek, zejména bóru , draslíku, fluoru, fosforu, hořčíku, kobaltu, síry a vápníku. Plody jahod posilují metabolismus, pomáhají při léčbě chorob srdce a cév, při chudokrevnosti, dně, močových a žlučových kamenech. Mají protizánětlivý účinek, snižují také horečku a zmírňují nachlazení. V lidovém léčitelství se tradičně využívaly k pročištění zažívacího traktu a zlepšení látkové výměny.
Jabloňové květy

Jabloňové květy

Ať vám tyto nádherné jabloňové květy přinesou do života lásku, krásu a něhu.


Plod jabloně - jablko - doprovází člověka od počátku historie. Utržení jablka je údajně dokonce prvotním hříchem lidského pokolení; v Bibli se ale nepíše, že se jednalo o jablko, nýbrž o plod (blíže nespecifikovaného) stromu. Napodobenina jablka se stala součástí symbolů královské moci, jablko je také předmětem známého sváru v řecké mytologii.
Jablko v čínské mytologii je symbolem jara a míru, protože je souzvučné se slovem mír (pching). Jabloňové květy symbolizují ženskou krásu a plané jablko s magnolií vyjadřuje přání "Nechť je tvůj dům ctěný a bohatý".

Sedmikráska.jpg
Tuto něžnou, dobře známou rostlinu můžeme nalézt na téměř každém trávníku. Jméno sedmikráska je trefné, neboť tato rostlinka je opravdu krásná po sedm měsíců v roce. Ale ani těch sedm měsíců jí někdy nestačí. Za příznivých podmínek může vykvést už v únoru a na druhou stranu pokud v prosinci ještě není sníh, mohou se někteří otužilí jedinci rozhodnout k tvorbě květů i během této chladné roční doby. Přesto však nejvíce kvete v květnu a červnu. V zahradách a parcích se pěstuje v mnoha rozličných kultivarech jako okrasná trvalka. Méně je známo, že přírodní sedmikráska je léčivka, oblíbená zejména ve středověku, ale i dnes používaná, hlavně do čajových směsí. Obsahuje saponiny, silice, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, organické kyseliny, inulin a další účinné látky
hřiby.jpg
Slunečnice

Slunečnice

,,Královským květem, který se točí stále za svítícím sluncem, je beze sporu Slunečnice. Léčivost již zmizela z receptur, známe jen hodnotný slunečnicový olej. Neměli bychom slunečnici věnovat více pozornosti a obdivu ?
      Již kněžky Inků znaly hodnotné energie, které tento květ slunečnice v sobě nosí. Zdobily se jím, když prosily pro svůj národ o plodnost, zdraví a moudrost. Antický Manitus používal slunečnici při všech kousnutích, horečce, epilepsii a malárii. V Rusku, kde náboženství požadovalo dlouhý půst, byl živočišný tuk nahrazován slunečnicovým olejem."
     ,,Slepice snášejí více vajíček, krávy více dojí, koně elegantně klušou, když se jim do krmiva přimíchá trochu slunečnicových semen."
     ,,Olej a semena snižují hladinu cholesterolu, tedy léčí arteriosklerózu, vysoký tlak. Slunečnice mimo jiné obsahuje vitamín E, cholin a lecitin. Je dobrá pro játra, nervy, činí pokožku hladkou, posiluje nehty a vlasy."
     ,,Po atomovém výbuchu v Černobylu se v těchto místech hojně sely slunečnice, aby do sebe vsakovaly odpad. Již po deseti dnech do sebe rostliny pohltily 95 procent stroncia a cesia."
     ,,Tak jako slunečnice čistí půdu, tak čistí i naší krev a sliznice, o čemž svědčí úspěchy olejové kůry při parodontóze. Při slabozrakosti se má denně rozžvýkat hrst slunečnicových semen, což údajně způsobuje zázraky. Slunečnice posiluje plodnost."
     ,,Masáže slunečnicovým olejem mírní revmatické bolesti svalů, kostí, posilují plíce, ,,vytahují jedy,“ uvolňují hleny. Slunečnice posiluje vývoj osobnosti, vyživuje mozek a pomáhá při myšlení a učení."
Motýl.jpg
Ukázkový odkaz

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (3454 | 100%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one