Láska

Láska

LÁSKA

Toto slovo neustále prostupuje našimi úvahami.

Láska je vztah, cit, rozhodnutí. Nejvýstižněji ji může zpodobnit snad jen poezie. Řečtina má pro lásku tři výrazy, erós, filiá, agapé.

Eros je láska citu, sympatie, více méně sexuálně orientovaná. Filiá je láska přátelská, uplatňuje se ve sféře kulturních a společenských aktivit. Agapé je láska zcela nezištná, ochotná se pro druhého obětovat. Teprve propojení těchto rovin vytváří celostný vztah, opravdovou lásku.

Zrání takové lásky je dlouhodobý proces a člověk musí projít mnoha krizemi a útrapami, aby pochopil, že láska není uspokojování vlastních potřeb, ale že je to především starost o druhého, respekt k jeho svobodě. Opravdová láska je také otevřená, sociálně citlivá.

Jedině v takto pojaté lásce nachází sexualita svůj smysl. Tady je vyjádřením bytostného vztahu dvou lidí, nejhlubší intimitou a vzájemným darováním. Bez ní by cosi podstatného životu scházelo.

Láska je umění a člověk se jí učí celý život. Stále znovu musí překonávat své sobecké zájmy, které lásku ničí, učí se odpouštět, tolerovat. Láska není jen cit, ale rozhodnutí, závazek, odpovědnost za druhého.

„Není lásky bez umrtvování, totiž bez uvědomělé a záměrné destrukce a umrtvení vlastního egoismu“.

Jean Lacroix

31.03.2008 17:13:39
zlatyandilek
Ukázkový odkaz

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (3454 | 100%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one